Downpipe – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Bohater naszego artykuły jest jednym z elementów tworzących układ wydechowy. Dobrej jakości, prawidłowo zamontowany i kupiony ze znanego źródła może poprawić pracę naszego silnika. Musimy jednak pamiętać, że nie jest to jedyny element tuningowanego układu wydechowego, który warunkuje ułatwienie spalinom wyjścia na zewnątrz- co jest najważniejszym zadaniem tego układu. Na przyspieszenie wypuszczania spalin na zewnątrz ma również wpływ materiał z jakiego wykonane są rury, ilość zakrętów w układzie i elementów odpowiadających za oczyszczanie spalin. Jeśli więc chcemy przyspieszyć usuwanie spalin z silnika powinniśmy zamontować układ wykonany z kwasówki. To typ stali, która jest bardzo gładka i wytrzymała a dzięki temu nasz silnik nie jest dławiony przez gazy, które z łatwością przechodzą poszczególne elementy układu wykonane z tej stali.

Downpipe, a usuwanie spalin

Jeśli natomiast chodzi o rolę downpipe w przyspieszeniu usuwania spalin, to jako że jest on jednym z pierwszych elementów układu, jego wymiana na lepszy może wiele zmienić. Przede wszystkim pozwala spalinom już na początku układu rozpędzić się, dzięki czemu później nie dławią silnika. Ponadto lepszy model downpipe’a poprawia pracę naszego silnika i przebieg momentu obrotowego. Dla mniej wtajemniczonych nasz samochód będzie lepiej przyspieszać.

Downpipe to nie wszystko

Jak już wcześniej zostało powiedziane, sama zmiana downpipe’a nie sprawi cudów. Warto pomyśleć również o innych elementach układu wydechowego. Dobrą opcją jest również wymienienie całego układu, dopasowanego do modelu naszego pojazdu. Pamiętajmy także o odpowiednim montażu i jakości elementów. W tym obszarze błędy mogą mieć tragiczne skutki.

Decyzja o zainstalowaniu nowego modelu downpipe’a zależy od naszego budżetu. Jeśli jesteśmy w stanie wyłożyć nie małą sumę na tą część, to myślę, że jak najbardziej się to opłaca. Musimy jednak uważać, bo jeśli tuningowanie naszego samochodu nam się spodoba, będziemy musieli wydać kilka tysięcy na tą przyjemność. Układ wydechowy jest skomplikowany, dlatego warto prace nad nim zlecać fachowcom i to poleconym, a ponadto zaopatrzyć się u znanych producentów części, aby w późniejszym czasie nie wyszły na jaw usterki z zaniedbania czy niedoświadczenia.

Sprawdź ofertę: https://www.rpmotorsport.pl/uklad-wydechowy/downpipe